اخبار سیاسی

توهین سفرای روسیه و انگلیس به ایران + عکس و واکنش‌ها

توهین سفرای روسیه و انگلیس به ایران + عکس و واکنش‌ها

سفارت روسیه در جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه توئیت توهین‌آمیزی نسبت به کشور و مردم ایران منتشر کرد که این اقدام با واکنش تند مقامات ایرانی مواجه شد.

در پایین این تصویر با اشاره به یادبود نشست سران شوروی، آمریکا و انگلیس در تهران در جریان جنگ جهانی نوشته شده است: ملاقات لوان جاگاریان٬ سفیر روسیه در ایران با رئیس جدید نمایندگی دیپلماتیک بریتانیا در ایران سیمون شرکلیف در راه پله تاریخی، جایی که کنفرانس تهران سال ۱۹۴۳ در آن برگزار شد.

توییت سفیر روسیه
توییت سفیر روسیه

نکته قابل توجه در مورد عکس منتشر شده این که به نوعی یادآور عکس تاریخی ژوزف استالین، فرانکیلن روزولت و وینستون چرچیل رهبران شوروی، آمریکا و بریتانیا در ۷۸ سال قبل -سال ۱۳۲۲ شمسی- در جریان جنگ با آلمان نازی و در نشستی موسوم به کنفرانس تهران است. صندلی وسط، خالی است، چون آمریکا ۴۲ سال است در ایران سفیر ندارد، اما همین صندلی خالی یعنی قصدشان بی هیچ شک و شبهه شبیه‌سازی آن عکس تاریخی بوده است.

توییت سفیر روسیه
عکس تاریخی سران انگلیس ، آمریکا و روسیه در تهران

توهین سفیران روسیه و انگلیس به ایران! + عکس و واکنش‌ها
عکس سران سه کشور در کنفرانس تهران/ از راست: چرچیل، نخست وزیر انگلیس، روزولت، رئیس جمهور آمریکا و استالین، رهبر اتحاد جماهیر شوروی

اما راز تحقیرآمیز بودن یادآوری خاطرات ۷۸ سال قبل در این نهفته است که در کنفرانس تهران سران سه کشور یاد شده هیچ خبر و اطلاعی از این نشست به مقامات ایرانی نداده بودند و با بی‌محلی تحقیر آمیزی به شاه و حکومت ایران، در کشور حاضر شدند و جز ملاقات کوتاه استالین با محمدرضا پهلوی، هیچ ارتباط‌گیری و تماسی با مقامات ایران که در واقع میزبان این نشست بودند انجام نگرفت. این چنین بی‌توجهی و عدم هماهنگی و حتی اجازه حضور در کشور، رفتاری تحقیر کننده در مواجهه با حاکمیت آن روزهای ایران بود که در تاریخ نیز ثبت شد.

حال سفرای انگلیس و روسیه در همان محل تاریخی عکسی به یادگار انداخته و به آن واقعه اشاره مستقیم کرده‌اند که به قطع نمی‌توان برداشت مناسبی از آن داشت.

واکنش رئیس مجلس شورای اسلامی
محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در واکنش به عکس مشترک سفیر روسیه و انگلیس در صفحه توییتر خود نوشت: «اقدام دور از ادب دیپلماتیک و نامناسب سفرای دو کشور روسیه و انگلستان باید به سرعت توسط وزارت خارجه پیگیری شود. هر دو سفیر باید فوراً به طور رسمی بابت اقدام انجام شده عذرخواهی کنند در غیر اینصورت واکنش قاطع دیپلماتیک ضروری خواهد بود.»

توییت سفیر روسیه
توییت قالیباف در پاسخ توییت سفیر روسیه

واکنش محمدجواد ظریف
محمد جواد ظریف در واکنش به این اقدام انتشار این عکس را به شدت ناپسند و نامناسب توصیف کرد و در توئیتر نوشت:

«امروز یک تصویر به شدت ناپسند را مشاهده کردم. باید به همگی یادآوری کنم که اوت ۲۰۲۱، نه اوت ۱۹۴۱ است و نه دسامبر ۱۹۴۳. مردم ایران از جمله در طی مذاکرات برجامی نشان داده‌اند که تقدیرشان هیچ‌گاه به تسلط قدرت‌های خارجی درنخواهد آمد و توسط تصمیمات داخل سفارت‌های خارجی تعیین نخواهد شد.»

توییت سفیر روسیه
توییت ظریف در پاسخ توییت سفیر روسیه

واکنش توئیتری ظریف به اقدام توهین آمیز سفرای روسیه و انگلیس

تاریخ‌هایی که ظریف به آن‌ها اشاره کرده است در واقع تاریخ اشغال ایران توسط نیرو‌های شوروی و انگلیس در اوت ۱۹۴۱ و همچنین نشست تهران در دسامبر ۱۹۴۳ است.

سرچشمه
اخبار وقایع روز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا