تاثیرات مثبت روزه داری بر سلامتی و روان

نتایج علمی درباره تاثیرات مثبت روزه داری

معنی لغوی روزه داری :

روزه که در عربی از آن به «صوم» تعبیر می شود، در لغت به معنای امساک است و در اصطلاح فقهی به کسی که از سپیده دم تا غروب شرعی از مفطرات ده گانه به نیت روزه امساک کند، صائم می گویند. روزه از کهن ترین عبادت هاست که در میان اقوام و ملل جهان رایج بوده است. رومانی ها و هندوها به کثرت روزه مشهور بودند.

روزه داری و سلامت

روزه داری در دیگر ادیان :

در تمام ادیان آسمانی، روزه جزو احکام واجب به شمار می رود.

در تورات از روزه چهل روزه حضرت موسی و الیاس و روزه سه هفته ای حضرت دانیال و روزه حضرت داوود و یونس یاد شده است. یهودیان پای بند، هفته ای دو روز، روزه می گیرند.

جامع ترین و عالی ترین روزه ، روزه ماه مبارک رمضان است. که در آئین اسلام بر هر مرد و زن واجد شرایط واجب است. رسول گرامی اسلام می فرماید: «صوموا تصحوا». یعنی روزه بگیرید تا تندرست باشید. در طب قدیم، روزه اهمیت خاصی داشته، فیثاغورث و بقراط برخی از امراض را با روزه معالجه می کردند.

حارث بن کلده طبیب معروف زمان بعثت رسول اکرم (ص)، روزه را یگانه طریق معالجه بیماری ها می دانست و ابن سینا فصلی از کتاب قانون را به مداوا با روزه اختصاص داده است.

آثار علمی روزه داری بر سلامت :

دکتر الکسی سوفورین دانشمند شهیر روسی می گوید: «جسم به هنگام روزه به جای غذا از مواد داخلی استفاده و آنها را مصرف می کند و بدین وسیله خود را بوسیله روزه، پاکیزه می سازد». اکثر بیماری های حاد و مزمن را می توان به وسیله روزه بهبود بخشید یا از شدت آنها کاست.

بهترین درمان بیولوژیکی این است که بوسیله دفع مواد مضر، سلامت فرد را تامین نماییم. به محض اینکه نیروهای نوسازی موجود زنده، در هنگام روزه فعال و آزاد بشوند، تصفیه مواد زائد حاصل از متابولیسم ایجاد می گردد. مشاهدات علمی تفاوت بین روزه داری و گرسنگی را نشان داده اند. نوعی داوطلبی واقعی توام با آسایش درونی لازمه روزه درمانی است.

فلسفه روزه سلامت

بیشتر بخوانید :

نتایج علمی درباره تاثیرات مثبت روزه داری

آثار مثبت روزه داری :

وضع فکری بیمار، در هدایت اعمال متابولیک تمام بدن تاثیر اساسی دارد. روزه داری سبب افزایش قدرت انقباضی قلب و دفع چربی های زائد می گردد. آثار مثبت جسمی زیادی در افراد سالم و بیمار، برای روزه داری بیان شده است، که از جمله اثر بر سوخت و ساز، غلظت هورمون ها، فعالیت کلیه، آزمایش های کبدی، دستگاه گوارش، دستگاه قلب و عروق، آثار عصبی و روانی، اثر بر الکترولیت ها و شاخص های خون سازی، اثر بر کاهش وزن و … می باشد. شیوع حملات صرعی در روزه داران ماه مبارک رمضان کاهش می یابد. روزه داری سبب کاهش افسردگی، افکار پارانوئیدی و وسواس می گردد و عزت نفس فرد را افزایش می دهد.

آثار روحی و روانی روزه داری :

درمان نفس را نباید در راضی ساختن آن جستجو کرد. درمان واقعی عبارتست از مجاهدت در راه حق، تربیت و تمرین نفس، همراه صدق و اخلاص در عبودیت و ستردن آفات که فرد روزه دار، تجسم حقیقی این ارزش ها می باشد. ماه رمضان را از آن جهت ماه صبر نامیده اند چون صابر و روزه دار خود را از تاثیر درگیری ها و شکوه ها و آلام می رهاند و خویشتن را از آن ها باز می دارد. صبر یکی از طرق سلامت و بهداشت روانی است که در روزه دار تجلی می یابد. صبر تجهیز و آراستن نفس به عفو و گذشت و بعد و دوری از آفات اخلاقی و انسانی و برخورداری از نعمت داشتن قلب سلیم است و روزه دار الگویی والاست که صبر در وی نمودی بی نظیر دارد.

نویسنده : سهیلا خزاعی

گردآوری : بخش مذهبیمجله زمانیک

+1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.