گردشگری

نیشابور کجاست ؟ / اطلاعات گردشگری

موقعیت نیشابور در نقشه کجاست ؟

آیا شما نیز به دنبال بازدید از بهترین و زیباترین جاهای دیدنی نیشابور هستید؟ نیشابور یکی از شهرستان‌های استان خراسان رضوی است. نیشابور در فاصله ۱۱۵ کیلومتری شرق سبزوار و فاصله ۱۲۰ کیلومتری غرب مشهد قرار دارد. آیا می‌دانید که با سفر به شهر نیشابور می‌توانید از معدن بینظیر فیروزه و دیگر جاهای دیدنی نیشابور نیز بازدید داشته باشید؟ از شما دعوت می‌شود که ما را تا پایان مقاله پیش روی خود همراهی کرده تا ببینیم بهترین جاهای دیدنی نیشابور کجاست؟

آرامگاه عطار نیشابوری

آرامگاه عطار با معماری سنتی ایرانی خود یکی از زیباترین جاهای دیدنی نیشابور می‌باشد که در جنوب شرقی نیشابور و در کنار مقبره خیام و کمال الملک نقاش واقع شده است و دارای اماکن رفاهی خوبی است.

آرامگاه عطار نیشابوری
آرامگاه عطار نیشابوری

آرامگاه خیام

آرامگاه خیام با معماری خاص خود یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین جاهای دیدنی نیشابور می‌باشد که در جنوب شرقی نیشابور واقع شده است و دارای کتابخانه، باغ و موزه است.

آرامگاه حیام نیشابوری
آرامگاه حیام نیشابوری

خیام یکی از مشهورترین دانشمندان جهان و ایران بوده است که بسیاری از مردم آن را با اسم حکیم عمر خیام نیشابوری می شناسند. اگر قصد بازدید از بهترین جاهای دیدنی نیشابور را دارید حتما آرامگاه خیام را در اولویت های خود قرار دهید.

معدن فیروزه نیشابور

شهر نیشابور به داشتن فیروزه‌های بی نظیر و اصل خود شهرت جهانی دارد به طوری که افراد و تاجران بسیار زیادی برای خرید بهترین فیروزه‌ها راهی شهر نیشابور می‌شوند.

معدن فیروزه نیشابور
معدن فیروزه نیشابور

این شهر دارای معادن بسیار زیادی از فیروزه می باشد که برخی از این معادن مورد بازدید گردشگران و توریست ها قرار گرفته است. سالانه در حدود ۴۰ تن فیروزه از این معدن استخراج می‌شود. معدن فیروزه نیشابور در ۵۳ کیلومتری شمال غربی این شهر واقع شده است و از بهترین و دیدنی‌ ترین معادن جهان نیز به شمار می‌آید.

سنگ فیروزه نیشابور

منطقه باستانی شادیاخ

منطقه باستانی شادیاخ از تاریخی‌ترین جاهای دیدنی نیشابور است که در طول سال‌های متمادی کاوش‌های بسیار زیادی در این منطقه توسط باستان شناسان صورت گرفته است.

شهر شادیاخ نیشابور
شهر شادیاخ نیشابور

نتایج این کاوش‌ها تعداد زیادی از قدیمی‌ترین سفال‌ها، ظروف آهنی و شیشه‌ای می‌باشد. منطقه باستانی شادیخ اسم خود را در فهرست میراث فرهنگی کشورمان به ثبت رسانده است. گردشگران و توریست‌هایی که علاقه‌مند به بازدید از جاذبه‌های تاریخی هستند، می توانند بازدید از این منطقه باستانی در نیشابور را در اولویت خود قرار داده و گذر تاریخ را لمس نمایند. علاوه بر گردشگران و مسافران امروزه بسیاری از باستان شناسان داخلی و خارجی نیز از این منطقه بازدید می‌کنند.

منطقه باستانی شادیاخ نیشابور

بازار سرپوش

از دیگر جاهای دیدنی مشهور نیشابور می توان به بازار سرپوش اشاره کرد.

بازار سرپوش نیشابور
بازار سرپوش نیشابور

این بازار یکی از قدیمی‌ترین جاذبه‌های دیدنی این شهر بوده و به علت داشتن سقف، به بازار سرپوش مشهور است. بازار سرپوش از اهمیت اقتصادی بسیار زیادی در میان مردم نیشابور برخوردار است. قدمت این بازار را به دوران صفویه می‌دانند و این بازار در سال ۱۳۸۱ توانست نام خود را در لیست میراث فرهنگی ملی کشورمان به ثبت برساند. گردشگران و توریست ها با بازدید از این بازار می توانند علاوه بر بازدید از بهترین جاهای دیدنی نیشابور، خرید های مورد نظر خود را نیز به راحتی انجام دهند. شما می توانید انواع خوراکی ها و صنایع دستی بسیار زیبایی را در این بازار مشاهده و خریداری نمایید.

روستای بوژان

روستای بوژان نیشابور کجاست؟ این روستا یکی از زیباترین جاهای‌ دیدنی نیشابور است که در ارتفاعات رشته کوه بینالود قرار گرفته و با داشتن تاریخ بسیار قدیمی خود توانسته است توجه بسیاری از گردشگران و توریست ها را به سوی خود جذب کند.

روستای بوژان بهشت نیشابور
روستای بوژان بهشت نیشابور

معماری بسیار جذاب و سنتی این روستا، منظره باشکوهی از خود را به نمایش گذاشته است. کوچه‌های نامنظم و شیب ملایم در تمام کوچه های این روستا سبب شده است تا بسیاری از گردشگران و توریست‌ها مجذوب بافت قدیمی این روستا شوند. با بازدید از روستای زیبای بوژان میتوانید از نزدیک با مردم محلی و صنایع دستی روستا آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا