نعنا در طب سنتی

نعنا در طب سنتی

نعنا و آشنایی با خواص دارویی ، طریقه استفاده و مضرات آن در طب سنتی

نعنا و آشنایی با خواص دارویی ، طریقه استفاده و مضرات آن در طب سنتی

خواص دارویی نعناع

کلیات گیاه شناسی نعنا :

نعنا گیاهی است علفی و چند ساله که علاوه بر ساقه زیر زمینی که گیاه را در خاک مستقر می سازد دارای ساقه هوایی نیز هست . در محل گره های ساقه که در تماس با زمین است ریشه های خارج شده که ساقه جدید را درست می کند بنابراین اگر شما فقط یک ساقه نعنا در باغچه خود بکارید بزودی تمام باغچه شما پر از نعنا می شود .

برگهای نعنا بیضی شکل ، نوک تیز و دندانه دار می باشند . گلهای آن بسته به نوع نعنا ممکن است قرمز ،‌ارغوانی یا سفید باشد . نعنا در مناطق معتدل و آفتاب گیر بخوبی رشد می کند . نعنا از قدیم الایام بعنوان یگ گیاه معطر و اشتها آور و برای ناراحتی های دستگاه گوارش بکار رفته است بقراط پدر علم طب از نعنا در نوشته های خود یاد کرده است در قرون وسطی از نعنا در معالجه بیماریها و برای التیام زخم ها و درمان درد گزیدگی زنبور و سگ هار استفاده می شود

ترکیبات شیمیایی نعنا :

نعنا دارای ماده ای بنام منتول می باشد که ایجاد احساس خنکی در دهان می کند . مقدار منتول در نعنا بسته به نوع آن از ۳۵% تا ۵۵% تغییر می کند که البته اگر نعنا دیر کنده شود مقدر منتول آن تا حدود ۳۰% پایین می آید .

خواص دارویی نعناع

نعنا و آشنایی با خواص دارویی

خواص دارویی نعنا :

نعنا از نظر طب قدیم ایران نسبتا گرم و خشک است و از نظر خواص دارویی از پونه قوی تر است . از نعنا اسانس ، روغن و تنتور تهیه می کنند که مصارف طبی مختلفی دارد.

 1. نعنا باد شکن است و گاز معده و روده را از بین می برد
 2. نعنا تقویت کننده معده وبدن است
 3. نعنا ضد تشنج و ضد سرفه است.
 4. یک فنجان چای گرم نعنا سینه را آرام می کند
 5. نعنا مسکن ،‌آرام بخش و قاعده آور است
 6. استفاده از نعنا درد شکم را برطرف می کند
 7. نعنا درمان سرمخوردگی و آنفوانزا می باشد
 8. نعنا ناراحتی های عصبی را برطرف می کند
 9. برای تسکین درد دندان نعنا را در دهان گذاشته و بجوید
 10. آشامیدن چای نعنا و یا عصاره نعنا خونریزی سینه را قطع می کند
 11. کمپرس نعنا درد سینه و پهلو را از بین می برد
 12. نعنا کرم های روده و معده را می کشد
 13. برای از بین بردن سکسکه و دل بهم خوردگی و استفراغ نعنا را با انار ترش بخورید
 14. نعنا ادرار را زیاد می کند
 15. برای رفع قولنح و دردهای روده معده و هضم نشدن غذا چای نعنا بنوشید
 16. برای از بین بردن گلو درد چای نعنا غرغره کنید
 17. نعنا معرق است بنابراین تب را پایین می آورد
 18. در هنگام سرمخوردگی بینی را با چای نعنا بشویید
 19. یکی از فرآورده های نعنا اسانس نعنا است که از تقطیر برگ و سرشاخه های گلدار نعنا تحت اثر بخار آب تهیه می شود و دارای ۵۰% تا ۷۰ % منتول می باشد . اسانس نعنا که در کشور انگلستان تهیه می شود شهرت خاصی درد . این اسانس بعنوان تقویت کننده معده بادشکن ، ضد عفونی کننده ،‌ رفع دل پیچه بچه ها و اسهال به کار می رود برای استفاده از اسانس نعنا کافی است که مقدر یک تا سه قطره آن را با یک لیوان آب و یا نوشابه مخلوط کده و بنوشید .
 20. اسانس نعنا را نباید به مقدار زیاد برای کودکان و نوزادان استفاده کرد زیرا روی حرکات تنفسی و قلب اثر گذاشته و ممکن است که خطرناک باشد
 21. اگر اسانس نعنا به مقدر زیاد مصرف شود فشار خون را بالا برده و موجب حالت تهوع ، استفراغ و درد معده و حرکات دری را از بین می برد .
 22. برای رفع سردردهای میگرنی می توان پمادی بصورت زیر تهیه کرد و در نقطه ای که درد می کند بمالید اسانس نعنا ، ۳گرم روغن زیتون ، ۲ گرم لانولین ، ۵گرم
 23. برای ضد عفونی کردن بینی محلولی بصورت زیر تهیه کرده و به مقدار پنج قطره در هر سوراخ بینی بچکانید اسانس نعنا ۱ گرم ، روغن بادام شیرین 40 گرم
 24. اگر بدن شما خارش درد مقدر ۲ گرم اسانس نعنا را در ۵۰ گرم وازلین ریخته ، خوب با هم مخلوط کرده و در محل خارش بمالید اگر از بیماری رماتیسم و آرتروز رنج می برید از روغن نعنا استفاده کنید طرز استفاده از آن به این صورت است که ۲ قطره روغن نعنا را با یک قاشق سوپ خوری روغن بادام مخلوط کرده و محل های دردناک را با آن ماساژ دهید.
 25. برای رفع سردرد از کمپرس نعنا استفاده کنید بدین ترتیب که ۱۰قطره روغن نعنا را با یک لیوان آب سرد مخلوط کرده و در یک کاسه بریزید سپس یک پارچه که به اندازه پیشانی باشد در آن فرو برده آب اضافی آن را بگیرید و روی پیشانی و شقیقه ها بگذارید تا سردرد برطرف شود.
 26. نعنا بهترین دوست کبد است . کبد را تمیز کرده وص فرا را رقیق می کند و کلسترول خون را پایین می آورد .برای این مورد چای نعنا را قبل از غذا بنوشید
 27. نعنا با تمام خواصی که گفته شد اگر زیادمصرف شود سیستم گوارشی را تحریک می کند اگر شما دو تا سه فنجام چای نعنا در روز بنوشید بهتر است که بعد از دو هفته چند روزی آن را قطع کرده و دوباره شروع کنید.
اسانس روغنی نعناع

طرز استفاده صحیح از نعنا :

در قسمت بالا توضیح داده شد.

مضرات استفاده از نعنا :

مضرات خاصی برای آن بیان نشده است.

نوشته بالا : نعنا و آشنایی با خواص دارویی ، طریقه استفاده و مضرات آن در طب سنتی

+1