خواص دارویی گیاهی بارهنگ

یک گیاه حقیقتا همه فن حریف به نام بارهنگ

یک گیاه حقیقتا همه فن حریف به نام بارهنگ
خواص دارویی گیاهی بارهنگ
خواص دارویی گیاهی بارهنگ

گیاه بارهنگ که از نظر علمی با عنوان Plantago Major شناخته می شود یک گیاه چند ساله با رشد کم متعلق به Plantaginaceae یا خانواده گیاه چنار است. این گیاه بومی اکثر اروپا و آسیای شمالی و مرکزی است ، اما در سایر نقاط جهان بطور گسترده ای کشت شده است.

نامهای رایج دیگر گیاه گیاه چنار عبارتند از: چنار معمولی ، چنار ، دم موش ، پا مسافرتی ، وایبراد ، نان فاخته ، گیاه کامیون ، پای مرد سفید ، درخت چنار ، پهن برگ ، درخت چنار ، درخت چنار ، درخت چنار بزرگ ، چمن موج دار. در بعضی از دسته بندی ها گیاه بارهنگ به عنوان علف هرز مشاهده می شود.

اما در واقع یکی از بهترین گیاهان شفابخش کره زمین است. این گیاه یکی از فراوان ترین و گسترده ترین محصولات دارویی در جهان است. “Plantain” از لغت فرانسوی به معنی “کف پا” است که به برگهای صاف گیاه اشاره دارد.  از برگها برای معالجه  نیش حشرات، بریدگی ، پا درد و بیماری های چشم ، زبان و دهان استفاده می شد.

بیشتر بخوانید : فواید و خواص دارویی دانه، برگ و ریشه بارهنگ

بارهنگ همچنین یک ماده غذایی  بسیار مغذی است که سرشار از کلسیم و ویتامین های A ، C و K است. برگ های جوان و لطیف را می توان به صورت خام میل کرد و برگهای قدیمی تر و تندتر را می توان در خورش ها جوشانده و خورد.

خواص دارویی گیاهی بارهنگ
خواص دارویی گیاهی بارهنگ

یک گیاه حقیقتا همه فن حریف به نام بارهنگ

گیاه بارهنگ گیاهی چند ساله است که از ارتفاع حدود ۱۲ سانتی متر رشد می کند. این گیاه در زیستگاه های باز ،لبه های مزرعه ، و زمین های مرتفع  و چمنزارها ،در طول مسیرها ،  دیده می شود. این گیاه طیف وسیعی از انواع خاک ، باروری و ph را تحمل می کند و حتی در خاک ضعیف و فشرده نیز رشد می کند. این گیاه دارای سیستم ریشه ای فیبری عمیق ، متراکم و شاخه ای است.

برگها

برگها بیضی شکل ، صاف در پایه منقبض شده  به پاهای بلند ، گسترده و کانال دار (دمبرگ) می رسد. برگهای بالغ ضخیم ، چرمی ، پهن و بیضی هستند و حداکثر ۱۲ سانت دارند و دارای ۳ یا بیشتر رگه برجسته به موازات لبه برگ هستند. لبه های برگ یا صاف یا به طور نامنظم دندانه دار هستند. برگها به وسیله یک دمبرگ سبز ضخیم که تقریباً به اندازه تیغه برگ است به ساقه فشرده گل رز وصل می شوند.

گیاه دارویی بارهنگ
گیاه دارویی بارهنگ

گل و میوه

گلها تا حدودی به رنگ بنفش مایل به سبز است ، کلیکس چهار قسمت ، کرولا کوچک به شکل چهار گوش و چهار لنگه ، استامن چهار . ساقه های گل مرتفع ، خزدار ، بدون برگ و به طول ۵۰ سانتی متر است. گلدهی به طور معمول از ماه خرداد تا شهریورر انجام می شود.

میوه کپسول دو سلولی بیضوی تا بیضی شکل است ، به طول ۱٫۵-۳ میلی متر ، بذرها به رنگ قهوه ای تیره ، نامنظم ، ۱-۱٫۷ میلی متر طول و ۰٫۸ میلی متر عرض دارند. از این گیاه به عنوان گیاه غذایی و گیاه دارویی در بسیاری از فرهنگهای متنوع در سراسر جهان استفاده شده است.

بومیان آمریکا از آن برای بهبود زخمها ، درمان تب و بیرون کشیدن سموم ناشی از نیش و گزش ، از جمله مارهای سمی استفاده می کردند. همچنین یک ماده غذایی بسیار مغذی است که سرشار از کلسیم و ویتامین های A ، C و K است. برگهای جوان و دارای لطافت را می توان به صورت خام میل کرد و برگهای بزرگتر و سفت تر را می توان در خورش ها جوشانده و خوراکی کرد.

خواص دارویی گیاهی بارهنگ
خواص دارویی گیاهی بارهنگ

فواید درمانی گیاه بارهنگ

گیاه بارهنگ علاوه بر ضد التهاب و ضد درد بودن  ، دارای خواص ضد میکروبی گسترده ای است. این گیاه نه تنها می تواند نیش حشرات و زخم های سطحی را تسکین دهد بلکه از عفونت ها جلوگیری کرده و بهبودی را تسریع می کند. یک اکوبین بیوشیمیایی فعال عمدتاً مسئول عملکرد ضد میکروبی گیاه است. ماده دیگر آلانتوئین موجود در گیاه به بازسازی بافتهای پوست کمک می کند.

۱)  عفونت های تنفسی

بارهنگ به کاهش ترشح مخاط در مجاری هوایی کمک می کند ، و این باعث می شود در درمان سرماخوردگی ، آب مروارید ، سینوزیت ، شرایط آلرژیک ریه و برونش مانند تب یونجه و آسم مفید باشد. از آنجا که گیاه دارای خواص ضد عفونی کننده ای است می توان از آن به عنوان درمانی برای گلودرد ، لوزه و سرفه استفاده کرد.

۲ )  بهبودی برونش ها

گیاه بارهنگ از فاکتورهای رشد اپیدرمی خاصی تشکیل شده است که باعث تسریع در بهبود زخم ها و کبودی های جزئی می شود. می توانید از برگهای بارهنگ تازه ، شسته شده و نرم شده در آب داغ به عنوان پانسمان زخم استفاده کنید .

۳٫ ) درمان یبوست

خوردن برگ بارهنگ و نوشیدن چای بارهنگ کمک به تسکین یبوست می کند. گیاه بارهنگ ذخاصیت ملین دارد و برگهای آن نیز حاوی فیبر زیادی هستند .

بذرهای گیاه بارهنگ را می توان خیس کرد تا ملین شبیه به psyllium باشد. از یک یا دو قاشق چایخوری تخم خیس شده در دو فنجان آب جوشانده شده استفاده کنید.

۴ )  جوش و آکنه را تسکین دهید

بارهنگ در کشیدن ناخالصی ها و عفونت از پوست فوق العاده است. همچنین باعث تسکین ، کاهش التهاب و از بین بردن باکتریها می شود. برای تمیز کردن عمیق از لعاب تخم بارهنگ  به عنوان ماسک صورت استفاده کنید و از آن به عنوان یک تونر صورت صبح و شب استفاده کنید.

۵ )  با  نیش حشرات مبارزه  کنید

گیاه بارهنگ یک درمان عالی برای نیش جانداران گزنده  است. اگر در خانه هستید ، می توانید به سرعت یک جوشانده بارهنگ استفاده کنید تا سم بیرون بیاید و از خارش و قرمز شدن تورم  پوست جلوگیری کنید.

۶) چشم های تحریک شده را صاف کنید

جوشانده بارهنگ خنک شده را می توان به عنوان کمپرس برای چشم های قرمز ، تحریک و خسته شده استفاده کرد. پد های پنبه ای که در جوشانده بارهنگ نیز می توانند روی چشمان بسته قرار گیرند تا تحریک کمتر شود.

۷ )  درمان سوختگی ها

بارهنگ می تواند برای بهبود سریع سوختگی های سطحی بسیار مفید باشد. سوختگی های جدی تر همیشه باید توسط پزشک معالجه شود. بارهنگ به جلوگیری از عفونت ، کاهش التهاب و سهولت درمان در سوختگی کمک می کند.

سوختگی های خفیف ، اگرچه جدی نیستند اما می توانند بسیار دردناک و دردناک باشند و باعث آزار می شوند. چند ساعت اول از برگ بارهنگ روی سوختگی استفاده کنید و سپس به طور مرتب از آن استفاده کنید. می توانید از بارهنگ  به عنوان پانسمان نیز استفاده کنید.

۸ ) تسکین  سرفه و سرماخوردگی

گیاه بارهنگ هم خاصیت تحریک کننده دارد و هم خاصیت ضد تشنجی دارد که باعث می شود برای درمان سرفه و سرماخوردگی مناسب باشد. این خاصیت های ضد التهابی ، خنک کننده و تسکین دهنده درد ، باعث می شود که بارهنگ گزینه مناسبی برای گلودرد باشد. گیاه بارهنگ ترشح مخاط را در بدن به ویژه در سیستم تنفسی کاهش می دهد.

برای درمان سرفه و سرماخوردگی ، مقدار زیادی جوشانده بارهنگ  بنوشید. و برای گلو درد با این جوشانده غرغره کنید.

۹)  اگزما و پسوریازیس

از بارهنگ می توان برای رفع خارش و تورم مرتبط با این شرایط پوستی و همچنین محافظت از پوست در برابر عفونت استفاده کرد. گیاه بارهنگ یکی از بهترین گیاهان تسکین دهنده خارش محسوب می شود.

۱۰)  برای هضم غذا مفید است

گیاه بارهنگ به دلیل خاصیت قابض ، به عنوان درمانی برای اسهال ، گاستریت ، کولیت و سایر بیماریهای گوارشی مفید است. از این دارو به عنوان درمانی برای عفونت های معده و روده و همچنین عفونت های مجاری ادراری استفاده می شود و از آنجا که گیاه دارای خاصیت ضد اسپاسم  است می توان از آن برای تسکین سوزش و کاهش اسپاسم در رابطه با کولیک در نوزادان و کودکان خردسال استفاده کرد. دانه ها را می توان به عنوان یک ملین  به خوبی استفاده کرد.

۱۱)  بواسیر را برطرف کنید

خصوصیات قابض گیاه بارهنگ به کوچک کردن بواسیر کمک می کند ، در حالی که خاصیت ضد التهابی ، خنک کننده و ضد درد وتسکین دهندگیباعث  تسکین درد می شود. یک برگ بارهنگ را روی بواسیر خارجی بمالید . شما همچنین می توانید روزانه چند فنجان چای بارهنگ بنوشید تا به بواسیر داخلی کمک کرده و به معالجه خارجی آن کمک کند.

۱۲)  با این گیاه زخم دهان درمان کنید

چای گیاه بارهنگ می تواند به عنوان دهانشویه برای بهبود زخم های دهان استفاده شود. می توانید برگ بارهنگ تازه را جوید تا آب میوه ها آزاد شود و سپس برگ های جویده شده را به قسمتی از دهان خود که در اثر زخم آسیب دیده است ، ضماد کنید .

خونریزی لثه یکی دیگر از شرایطی است که با استفاده از جوشانده این گیاه بهبود میابد.. خاصیت هموستاتیک و قابض، خونریزی را متوقف می کند ، در حالی که اقدامات ضد التهابی این گیاه تورم را کاهش می دهد و ترکیبات ضد میکروبی باکتری ها رااز بین میبرد.

۱۳) خوب برای بچه ها

عصاره برگ بارهنگ را با کمی روغن بادام و موم زنبور عسل مخلوط کنید. این مخلوط می تواند به عنوان یک پادزهر مؤثر برای بثورات پوشک و همچنین نیش پشه برای نوزادان مورد استفاده قرار گیرد.

از یک برگ استفاده کرده و از آن برای ماساژ پوست کودک استفاده کنید. این امر باعث میشود که پوست عاری از بثورات و التهابات شود. همچنین باعث افزایش شادابی و لطافت پوست  نوزادان می شود.

۱۴) برای افراد دارای اضافه وزن و چاق مفید است

این گیاه دارای خواص ادرارآور و سم زدایی است.بارهنگ دارای خاصیت سرکوب کننده اشتها است که در مهار انواع مشکلات گرسنگی تا حد زیادی کمک می کند. فقط ۳ گرم از تخم  این گیاه را با ۲۵۰ میلی لیتر آب نیم ساعت قبل از هر وعده غذایی مصرف کنید ، حداکثر ۳ بار در روز .

گیاه دارویی بارهنگ

یک گیاه حقیقتا همه فن حریف به نام بارهنگ

کاربردهای سنتی و فواید گیاه بارهنگ
از آن برای درمان زخم ها استفاده می شد.
هنوز در بخش هاییاز اروپا از آن برای سوختگی و زخم ها استفاده می شود.
آب  حاصل از برگهای گرم شده روی چشم قرار می گیرند تا تحریکات ناشی از تروماو ورم  ملتحمه را کاهش دهد.
جوشانده برگهای آن توسط خانمها برای رفع مشکلات یائسگی مصرف می شود و برای تسکین هضم مورد استفاده است.
به منظور تسهیل بهبود و جلوگیری از عفونت ، می توان از دم کرده برگها روی زخمها ، نیشها و زخمها استفاده کرد.
برای درمان اسهال و تسکین غشاهای داخلی ، چای ساخته شده از برگها قابل مصرف است.
به دلیل داشتن ویتامین و مواد معدنی زیاد ، چای گیاه بارهنگ  مواد مغذی از دست رفته در نتیجه اسهال را دوباره پر می کند.
ریشه گیاه بارهنگ به طور سنتی برای درمان زخم ها و همچنین برای درمان تب و عفونت های تنفسی استفاده می شد.
افزودن دانه های گیاهان تازه یا سر گل ها به یک چای به عنوان یک روان کننده و  ملین و تسکین دهنده گلو درد ، استفاده می شود.
در هنگام مصرف ، اکوبین موجود در برگ گیاه چنار منجر به افزایش دفع اسید اوریک از کلیه ها می شود و ممکن است در درمان نقرس مفید باشد.
بارهنگ  یک درمان ایمن و مؤثر برای خونریزی است. به سرعت جریان خون را ثابت می کند و ترمیم بافت آسیب دیده را تشویق می کند.
برگ ها قابض ، گشاد کننده ، دفع کننده  ، ادرار آور ،  هموستاتیک و مبرد هستند.
از نظر داخلی ، از برگ این گیاه در معالجه طیف وسیعی از شکایات از جمله اسهال ، گاستریت ، زخم گوارشی ، سندرم روده تحریک پذیر ، خونریزی ، بواسیر ، سیستیت ، برونشیت ، آب مروارید ، سینوزیت ، آسم و تب یونجه استفاده می شود.
آنها به صورت ضماد درمان التهابات پوستی ، زخم های بدخیم ، بریدگی ، نیش و غیره مورد استفاده قرار می گیرند.
از برگهای گرم شده به عنوان پانسمان مرطوب برای زخم ها ، تورم و غیره استفاده می شود.
از دانه ها در درمان کرم های انگلی استفاده می شود.
ریشه  پودر شده گیاه در ناراحتی های  روده فوق العاده است.
آب برگ بارهنگ  مخلوط شده با آب لیمو به عنوان یک ادرارآور عالی ارزیابی شده است.
در طول ۱۵۰۰s و ۱۶۰۰s ، آن را اروپایی ها برای همه چیز ، از نیش سگ و جوش تا تب و آنفولانزا استفاده می کردند.
این ماده در معالجه نیش مار و حشرات و ایجاد بثورات گزنه مفید است.
برخی از افراد معتبر قدیمی اروپا می گویند که بارهنگ برای گزش سگهای دیوانه ، صرع و جذام مؤثر است.

از این گیاه به صورت های زیر برای برطرف کردن ناراحتی های ذکر شده استفاده کنید:
آسم: یک جوشانده از برگ های گیاه بارهنگ تهیه کنید. دو بار در روز مصرف کنید.
زخم ها: برگ گیاه را گرم کنید. آنها را با روغن مخلوط کرده. دو بار در روز از آن در منطقه آسیب دیده استفاده کنید.
نیش: برگ های گیاهچه را گرم کنید. روزی دو بار بمالید.
رختخواب خواب: از عصاره گیاه گیاه استفاده کنید.
برش پوستی: برگ گیاه را مستقیماً روی ناحیه آسیب دیده بمالید.
مثانه: یک چای تهیه شده از برگ گیاه  بارهنگ را تهیه کنید. این روزی دو تا سه استکان از این دمنوش میل نمایید
آفتاب سوختگی: چای تهیه شده از برگ بارهنگ را تهیه کنید. ناحیه آسیب دیده را با این مایع بشویید.
برفک دهانی: جوشانده  گیاه بارهنگ را برای برفک دهان غرغره کنید.
ریه ها: برای خلاص شدن از سرفه خشک و احتقان ریه ها ، جوشانده برگ های بارهنگ را بنوشید. برگ بارهنگ را در آب بجوشانید و روزی دو بار بنوشید.
مشکلات ادراری: یک جوشانده از بارهنگ دو بار در روز مصرف کنید.
آسم: ۱ قاشق غذاخوری گیاه بارهنگ و آویشن را در ۱۰۰ میلی لیتر آب بجوشانید.
نصف قاشق غذاخوری شکر و آب لیمو را در این آب اضافه کنید. آن را بجوشانید تا نصف شود.
صاف کرده، یک فنجان از این جوشانده جوشانده گرم را با جرعه در هر ساعت بنوشید تا بهبود یابد.
سوختگی: بلافاصله یکبرگ  را بمالید و یک باند را به محل زخم ببندید. این کار را تکرار کنید
برش ها و زخم های باز: با استفاده از برگ بارهنگ خرد شده ، خونریزی را از برش های تازه متوقف میکند.
برای زخم های دهان: ۲-۳ قاشق غذاخوریبارهنگ را در دهان ۳-۴ بار در روز میل کنید.
برای درد گلو / عفونت: غرغره با چای بارهنگ
شوره سر و سایر مشکلات پوست سر: چای بارهنگ یا  روغنآن  را به پوست سر بمالید و بعد از یک ساعت بشویید.
برای بهبود عملکرد کبد و کلیه: هر روز ۱-۲ لیوان چای بارهنگ بنوشید
برای تسکین از التهاب دستگاه گوارش:  چای بارهنگ بنوشید.
در مورد سرماخوردگی ، آنفولانزا و عفونت های تنفسی: بارهنگ را زیر زبان بگیرید و یا چای گرم تازه دم کرده بارهنگ را با عسل بنوشید.

موارد استفاده از آشپزی

مقدار و نحوه مصرف

به عنوان یک دمنوش : یک قاشق چای خوری ۱/۴/۱/۲ (۱-۳ گرم) از بارهنگ خشک شده یا تازه در یک فنجان آب گرم به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بجوشانید. دوز توصیه شده روزانه سه فنجان در روز است.

از برگهای تازه می توان به طور مستقیم ، چندین بار در روز ، برای درمان صدمات جزئی ، درماتیت و نیش و نیش حشرات استفاده کرد.

به عنوان یک تنتور: ۲-۳ میلی لیتر سه بار در روز ،

همچنین با استفاده از قطعات مساوی برگهای خرد شده ریز و خیس شده که در روغن آفتابگردان با فشار سرد خیس شده اند ، می توان روغن دارویی را به عنوان داروی سرفه تهیه کرد.

حقایق بیشتر

یک گیاه حقیقتا همه فن حریف به نام بارهنگ

گیاه بارهنگ  می تواند تا حدود ۱۵۰۰۰ بذر تولید کند.
گیاه بالغ بسیار پایدار و سفت هست و می توان در مواقع ضروری برای ساختن بندهای کوچک ، نخ ماهیگیری ، بخیه یا بند ناف استفاده کرد.
بارهنگ در گذشته به عنوان منبع رنگدانه برنز برای رنگ آمیزی پشم مورد استفاده قرار می گرفت.
سیستم ریشه گیاه بارهنگ پهن برگ از جرم متراکم ریشه تشکیل شده است که می تواند باعث تثبیت خاک و جلوگیری از فرسایش شود.
برخی از گونه های درخت بارهنگ  ، مانند آنهایی که دارای برگ بنفش و واریته هستند ، در مصارف زینتی کشت می شوند.

موارد احتیاط

ممکن است آلرژی ایجاد کند.
دوزهای زیاد ممکن است باعث افت فشار خون و اسهال شود.
در بیمارانی که انسداد روده یا ناراحتی شکمی دارند ، مصرف آن با احتیاط باشد.
توصیه می شود که زنان باردار و شیرده از مصرف آن خودداری کنند.
مبتلایان به اختلالات خونی یا مستعد لخته شدن خون نباید از گیاه بارهنگ در داخل استفاده کنند.

مقاله : یک گیاه حقیقتا همه فن حریف به نام بارهنگ

منبع : سید عطار

+3

5 دیدگاه دربارهٔ «یک گیاه حقیقتا همه فن حریف به نام بارهنگ»

 1. Jesus said the harvest is plenty but the labourers are few. Thank you Sir for heeding to the Lords call to launch out on a new platform to propagate the Gospel. My prayer for you Sir is that God will deepen your convictions on the Gospel of our Lord Jesus and cause CTC to be essentially a Gospel driven church. Eleen Rodney Florette

  +2
  1. Jesus is one of the good servants of God.
   We believe that Jesus will come with the promised Mahdi and save the world.
   Thank you for your support of our website

   +2
 2. ناشناس

  کمتر مطلبی د ر مورد بارهنگ خوندم.
  ممنون از سایت زمانبک

  +2

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.